PolishEnglishFrenchGermanRussianSwedishDanish

 Muzeum Oręża Polskiego

 

 

Muzeum Oręża Polskiego
ul. Armii Krajowej 13, 78-100 Kołobrzeg
www.muzeum.kolobrzeg.pl

 

Dyrekcja
tel. +48 94 352 5253
dyrekcja@muzeum.kolobrzeg.pl
Sekretariat
tel. +48 94 352 5253
muzeum@muzeum.kolobrzeg.pl
Marketing
tel. +48 94 352 5253 w.17
marketing@muzeum.kolobrzeg.pl

 

Pomysł utworzenia muzeum w Kołobrzegu - symbolicznego miejsca walk I Armii Wojska Polskiego oraz Zaślubin Polski z Morzem w marcu 1945 roku - powstał kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Po wielu staraniach działaczy społecznych z Janem Frankowskim na czele, 9 maja 1963 roku, otwarto polską placówkę muzealną, która przyjęła profil historyczno-wojskowy. Z chwilą jej powstania zaczęła rozwijać się także kolekcja zabytków oraz zakres prowadzonych badań. Obecnie Muzeum to Oddział Dzieje Oręża Polskiego z XV-wieczną Kamienicą Kupiecką, Oddział Historii Miasta oraz Skansen Morski. To jedno z najbardziej znanych muzeów w Polsce. Poprzez swoje działania i bogate zbiory jest ważnym miejscem spotkań na kulturowej mapie dla kolejnych pokoleń pasjonatów historii z całej Europy. Posiadana przez kołobrzeską placówkę kolekcja ma wysoką rangę w klasyfikacjach zbiorów muzealniczych w Polsce i za granicą.

Obecnie kołobrzeskie Muzeum odwiedza blisko 130.000 widzów rocznie, co stawia je w czołówce muzeów w Polsce. Organizowane są w nim wystawy czasowe, wydarzenia i projekty edukacyjne adresowane do wszystkich grup wiekowych. Najważniejsze z nich: inscenizacja historyczna "Bój o Kołobrzeg," projekty edukacyjne z cyklu "Ferie z Historią" oraz "Ludzie i ich Pasje", programy skierowane do pasjonatów techniki "Honorowa Adopcja Zabytków "oraz programy aktywizujące mieszkańców "Obudzić Kołobrzeg." Muzeum posiada specjalistyczną bibliotekę historyczno-wojskową. Sklepy muzealne oferują publikacje historyczne i krajoznawcze, pamiątki oraz pocztówki.

 

Dzieje Oręża Polskiego, ul. Emilii Gierczak 5
Ułożona chronologicznie wystawa przedstawia bogatą kolekcję dokumentującą historię polskiej wojskowości od okresu średniowiecza do współczesności. Ponad 70 pojazdów wojskowych, samolotów, broni pancernej i artylerii eksponowane są w sali techniki oraz na wystawie plenerowej. Wystawy stałe: Dzieje Oręża Polskiego, Zaślubiny z Morzem.

 

Oddział Historii Miasta, ul. Armii Krajowej 13
Empirowy Pałac Braunschweigów: 3 sale ekspozycji stałych poświęcone historii Kołobrzegu oraz kolekcji narzędzi pomiarowych. Wystawę dokumentującą historię Kołobrzegu stworzono na podstawie bezcennych zabytków archeologicznych, pochodzących z badań prowadzonych na terenie miasta i wczesnośredniowiecznego grodu w Budzistowie. Wystawy stałe: Dzieje Kołobrzegu, zbiory metrologiczne.

 

Kołobrzeski Skansen Morski, ul. Szyprów/Port Rybacki
Plenerowa ekspozycja zabytków związanych z kulturą morską: okręty ORP Fala, ORP Władysławowo, legendarny kontrtorpedowiec ORP

 

Wystawa Muzeum Zimnej Wojny, Podborsko, obiekt 3001
Kompleks wojskowy w Podborsku umożliwia zwiedzanie części mieszkalnej i magazynowej schronu. W dwóch schronach przeciwatomowych klasy T-7 przechowywano amunicję atomową: głowice i bomby.


UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to).
Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.